Godziny Otwarcia Firmy
Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00
Język: PL EN

Charakterystyka nowoczesnych stolików zabiegowych

Stoliki zabiegowe wykorzystywane na co dzień w różnego rodzaju gabinetach lekarskich i zabiegowych, w gabinetach dentystycznych, szpitalach i innych placówkach medycznych muszą spełniać najwyższe standardy jakości.

Zachowanie najwyższej higieny i sterylności narzędzi podczas zabiegu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i obsługi medycznej, dlatego też materiały wykorzystane do produkcji stolików zabiegowych są dobierane według ściśle ustalonych standardów.

Czym charakteryzują się najlepsze modele i jak zapewniamy ich najwyższą jakość? 

Jakość wykonania stolików zabiegowych – najważniejsze zalety

Nowoczesne stoliki zabiegowe to przede wszystkim w pełni funkcjonalne jednostki, których konstrukcja i wykonanie powinny gwarantować bezpieczeństwo dla pacjentów i komfort użytkowania dla personelu medycznego. Bez względu na to, czy stolik zabiegowy będzie asystował pielęgniarce podczas obiegu w szpitalu czy przy zabiegu wykonywanym przez chirurga w gabinecie przychodni, zapewnianie dostępu do podstawowych narzędzi i opatrunków to główna funkcja stolika zabiegowego i tę powinien spełniać jak najlepiej. Jak jest to zapewniane?

W pierwszej kolejności uwagę powinny zwracać wykorzystane przez producenta tworzywa. Meble medyczne, w tym także stoliki zabiegowe powinny posiadać certyfikat jakości CE potwierdzający sprawdzenie ich pod kątem bezpieczeństwa i trwałości wykonania.

Tworzywa nieorganiczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV a także regularne czyszczenie i dezynfekcję są podstawą – nowoczesne stoliki zabiegowe mają spełniać swoją rolę przez wiele lat, bez obniżenia jakości wynikającego ze zużycia materiałów w środowisku naturalnym dla placówek medycznych.

Z jakich tworzyw produkuje się stoliki zabiegowe?

Konstrukcja stolików zabiegowych została maksymalnie uproszczona nie tylko ze względu na ich funkcjonalność, ale też łatwość czyszczenia.

Dwie półki oparte na nogach z profili stalowych malowanych lakierem proszkowym, z ewentualnym dodatkiem w postaci pojemników na odpady medyczne to wszystko, czego potrzeba podczas wykonywania zabiegu i odpowiednio niewiele, by dało się stolik bez problemu wyczyścić i zdezynfekować pomiędzy kolejnymi zabiegami.

Stolik zabiegowy z pojemnikami

Wykorzystanie metody malowania nóg z profili stalowych lakierem proszkowym jest dla jakości stolika zabiegowego niezwykle korzystne –  lakier dodatkowo wzmacnia i zabezpiecza powierzchnię elementów metalowych w konstrukcji, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz, co najważniejsze, zabezpiecza przed promieniowaniem UV oraz środkami dezynfekującymi.

Same półki stolika wykonuje się ze szkła hartowanego, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia i niezwykle łatwe do oczyszczenia i utrzymania na wysokim poziomie higieny i sterylności.

Z jakich elementów składa się stolik zabiegowy?

Podstawę dobrego stolika zabiegowego stanowią proste, stalowe profile tworzące szkielet stolika oraz wsparte o nie dwie półki ze szkła hartowanego. Taki układ daje łatwy dostęp do obydwu półek i układanych na nich narzędziach bez konieczności odsuwania szuflad czy przestawiania elementów i przypadkowego skażenia krzyżowego. Każda z półek została otoczona dookoła niską stalową obwódką, która zabezpiecza narzędzia przed spadnięciem w momencie przewożenia stolika, a jednocześnie nie utrudnia utrzymania półek w czystości. Koła jezdne stolików zabiegowych wyposaża się standardowo w koła jezdne z blokadą umożliwiające zablokowanie stolika w odpowiedniej pozycji po dostarczeniu go na miejsce zabiegu, ale też łatwe odbezpieczenie blokady stopą w przypadku konieczności przestawienia stolika w trakcie zabiegu.

Stoliki zabiegowe mogą zostać doposażone w dodatkowe uchwyty oraz pojemniki ze stali nierdzewnej służące na odpady medyczne zużywane podczas zabiegu. W przypadku konieczności pozbycia się gazików, opakowań po narzędziach jednorazowych czy nawet samych narzędzi, odłożenie ich do dedykowanego pojemnika a nie ponownie na półkę szklaną zmniejsza ryzyko zakażenia czystych narzędzi przez te już użyte.

Stal nierdzewna jest powszechnie wykorzystywana w meblach medycznych ze względu na jej wysoką odporność na czyszczenie i niskie ryzyko gromadzenia się bakterii przy częstej dezynfekcji powierzchni.

Ostatnią, choć nie mniej istotną cechą charakterystyczną stolików zabiegowych jest ich wielofunkcyjność. Ze względu na prostą konstrukcję i dużą funkcjonalność, nowoczesne stoliki zabiegowe bez problemu znajdą zastosowanie w gabinetach lekarskich i pielęgniarskich, gabinetach zabiegowych i na salach operacyjnych, w szpitalach, gabinetach dentystycznych czy innych placówkach medycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą U.B.M. Katarzyna Kotasińska.


Zobacz pozostałe wpisy

Pierwszy fotel do pobierania krwi w Twoim gabinecie – poradnik

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: