Dzieci to zarówno najtrudniejsi, jak i najbardziej wdzięczni pacjenci. Od personelu medycznego wymagają dużej cierpliwości, kreatywności oraz skoncentrowanej uwagi. To, w jaki sposób zachowają się dzieci podczas procedury medycznej, w dużej mierze uzależnione jest od ich wieku, stanu emocjonalnego czy poprzednich doświadczeń. Ważne jest również właściwe przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie lekarskim.
Wizyta małego dziecka w gabinecie lekarskim zawsze jest stresującym wydarzeniem zarówno dla małego pacjenta, jak i rodzica. Kluczowe jest zatem odpowiednie przygotowanie pociechy na badanie. Ważne jest, aby postawić na szczerość i dokładnie opowiedzieć, co będzie się działo w gabinecie lekarskim. Małe dzieci nie rozumieją, że wizyta w placówce medycznej jest koniecznością, a lekarz chce dobrze. Warto zatem zawczasu przygotować małego pacjenta.
Gabinety pediatryczne nie mogą być surowe, stąd też należy postawić na kolorowe wnętrza z licznymi motywami. Warto mieć również kilka zabawek, które mogą zająć uwagę małego pacjenta. Ważne jest samo podejście lekarza, należy pamiętać, że im starsze dziecko, tym bardziej świadome. Stosowanie nagród również jest wskazane, stąd też lekarze często wręczają swoim podopiecznym naklejki lub dyplomy. Zarówno lekarze, jak i pielęgniarki doskonale wiedzą, że małe dzieci są wymagającymi pacjentami.
Odpowiednie wyposażenie gabinetów lekarskich jest niezwykle istotne. Znacząco wpływa zarówno na komfort pracy, jak i sprawne przeprowadzanie wszelkiej procedury medycznej. W przypadku kilkulatków wystarczy wygodne krzesło bądź kozetka, na której lekarz będzie badał małego pacjenta. W gabinetach pediatrycznych świetnie sprawdzi się niższa wersja kozetki. Część modeli wyposażona jest w kółka jezdne z blokadą, które nie tylko umożliwią swobodne przestawienie łóżka, ale także zapewniają pełne bezpieczeństwo. Dodatkowo świetnie sprawdzają się podczas badania, w którym dziecko musi przyjąć pozycję leżącą (na plecach, brzuszku czy boku) lub półleżącą. Z kolei wyższa wersja kozetki może posłużyć jako stół rehabilitacyjny. Doskonale sprawdzi się zarówno podczas diagnostyki, jak i wykonywania działań fizjoterapeutycznych.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku niemowlaków. Tutaj oprócz wygody kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa. Malutkie dzieci są bardzo ruchliwe i nie są skore do współpracy, stąd też wymagane jest nieco inne wyposażenie. W trakcie badania doskonale sprawdzą się stoły dedykowane niemowlętom, które zapewnią bezpieczeństwo, a także pozwolą na pełną kontrolę nad bobasem. Tego typu wyposażenie jest wygodne i miękkie, dzięki czemu maluszek będzie się czuł komfortowo. Dodatkowo są bardzo funkcjonalne zarówno dla lekarzy, jak i rodziców.
Stoły wyposażone są w szuflady i półki, w których personel medyczny przechowuje wszystkie niezbędne narzędzia czy potrzebne akcesoria. Takie wyposażenie pozwala lekarzom posiadać wszystkie niezbędne elementy zawsze „pod ręką” bez konieczności odchodzenia od dziecka. Z kolei dla rodziców to spore ułatwienie w trakcie rozbierania i ubierania maluszka oraz przygotowania go do badania. Mogą również posłużyć jako przewijak. Zastosowanie różnokolorowych obić pozwala na przykucie uwagi niesfornych bobasów. Żywe kolory zawsze są interesujące dla dzieci.
Kolejnym ważnym elementem jest taboret lekarski, który umożliwi dokładne zbadanie małych pacjentów. Możliwość regulacji stopą pozwala na szybkie dostosowanie wysokości siedziska. Taborety są zaprojektowane tak, aby umożliwić pełną swobodę ruchów oraz przyjęcie odpowiedniej pozycji, co w przypadku ruchliwych dzieci jest niezwykle istotne. Dodatkowo zapewniają pełny komfort w trakcie siedzenia nawet przez wiele godzin. Budowa oraz możliwość regulacji zapewniają pełną wygodą, jednocześnie ograniczając uciążliwości związane z przyjęciem pozycji siedzącej.
W trakcie badań doskonale sprawdzą się również stoliki medyczne, na których umieszczane są potrzebne akcesoria oraz sprzęt. Konstrukcja wykonana jest ze stali nierdzewnej i została zabezpieczona przed korozją. Co ważne, zagłębienie w blatach zabezpiecza wszelkie akcesoria oraz sprzęt przed przemieszczaniem.
Natomiast obecność parawanów pozwoli wyznaczyć bezpieczną i intymną przestrzeń dla dziecka i rodzica podczas badań. Można zdecydować się na jedno-, dwu-, lub trzyskrzydłowe.
W gabinecie lekarskim nie może zabraknąć także asystorów medycznych, w których przechowywane są niezbędne akcesoria w sterylny sposób. Zastosowanie kółek jezdnych sprawia, że wyposażenie jest w pełni mobilne, dzięki czemu lekarz dostosowuje jego położenie do swoich potrzeb. Dla pielęgniarek niezwykle ważne będą stoliki zabiegowe, które znacząco usprawnią przeprowadzenie procedury medycznej. Meble medyczne muszą być wykonane z solidnych materiałów odpornych na częste dezynfekcje oraz kontakt z wilgocią.
Małe dzieci są wymagającymi pacjentami. Personel medyczny musi wykazać się dużą cierpliwością i zrozumieniem. Odpowiednie podejście połączone z dobrym wyposażeniem gabinetu pozwoli na szybką i sprawnie przeprowadzoną wizytę lekarską.
Zobacz pozostałe wpisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: