Godziny Otwarcia Firmy
Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00
Język: PL EN

Czym cechują się wielofunkcyjne stoły zabiegowe?

Wielofunkcyjne stoły zabiegowe przeznaczone są do prostych zabiegów, badań lekarskich, zabiegów diagnostycznych oraz masażu, rehabilitacji terapii manualnej. Czym muszą się cechować, by skutecznie pełnić swoją funkcję?

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem stołu zabiegowego?

Przed zakupem stołu zabiegowego do gabinetu należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Do najważniejszych należą:

  • przeznaczenie stołu zabiegowego,
  • wymiary,
  • rodzaj tapicerki,
  • materiał wykonania,

Wybierając stosowny model stołu zabiegowego, warto również zapoznać się z posiadanymi przez niego dodatkowymi funkcjami oraz funkcjami opcjonalnymi.

Przeznaczenie stołu zabiegowego

Pierwszym, co trzeba uwzględnić podczas zakupu stołu zabiegowego, jest jego przeznaczenie. Stoły tego typu wykorzystywane są w wielu placówkach medycznych i w zależności od wykonywanych zabiegów, mogą mieć różną konfigurację oraz wyposażenie.

Stół zabiegowy powinien posiadać elektryczną regulację wysokości, regulacja odbywa się za pomocą pilota przewodowego bądź pilota nożnego, w uchwyty na pasy do unieruchomienia pacjenta, opcjonalnie zamiast uchwytów może posiadać barierki boczne składane. Jeżeli stół zabiegowy przeznaczony jest do rehabilitacji, w jego wyposażeniu powinien znaleźć się zagłówek tapicerowany bezszwowo w którym znajdowałby się otwór na twarz z zatyczką, zapewniając pacjentowi maksymalny komfort podczas wykonywanego zabiegu.

Wymiary stołu zabiegowego

Wymiary stołu zabiegowego to kolejny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę. Jego rozmiar powinien zapewniać komfort zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu. Musi być przy tym dostosowany do wielkości gabinetu, w jakim ma się znajdować.

Rodzaj tapicerki w stole zabiegowym

Tapicerka na stole zabiegowy powinna posiadać wszelkie atesty odpornej na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków myjących oraz certyfikaty które są przeznaczone do użytkowania w służbach zdrowia. Grubość pianki musi zapewniać wygodę pacjentom, aby podczas wykonywanego zabiegu pacjent nie czuł żadnego dyskomfortu. Tapicerka, która jest bezszwowa minimalizuje ryzyko zagnieżdżania oraz namnażania się bakterii w szwach tapicerki.

Materiał wykonania

Regulowany stół powinien być wykonany z profili i rur stalowych, pokrytych lakierem proszkowym odpornym na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne i środki dezynfekcyjno-myjące oraz komponentów zapewniających trwałość oraz odporność na zniszczenia mechaniczne. Istotne jest również, by wykorzystane w procesie produkcji materiały cechowały się łatwością w czyszczeniu i dezynfekcji. Pozwala to utrzymać w należytej czystości i zachować wysoki poziom higieny w gabinecie.

Dodatkowe funkcje w stołach zabiegowych

Na komfort użytkowania stołu zabiegowego duży wpływ mają posiadane przez niego dodatkowe funkcje oraz wyposażenie. Przed jego zakupem, warto więc zwrócić uwagę, co posiada w standardowym wyposażeniu a co w opcjonalnym :

  • barierki boczne,
  • otwór na twarz z zatyczką w segmencie zagłówka,
  • uchwyt na prześcieradło jednorazowe w segmencie nożnym,
  • uchwyty na pasy do unieruchamiania pacjenta,
  • barierki boczne składane,
  • sterowanie z pilot przewodowego lub pilota nożnego,
  • regulację elektryczna zagłówka.

Stół elektryczny może być wyposażony w układ jezdny z indywidualną blokadą kół lub występować w wersji stacjonarnej na stopkach z możliwością poziomowania.

Przed zakupem stołu zabiegowego należy się ponadto upewnić, że posiada on niezbędne certyfikaty zaświadczające o spełnianiu stawianych przed nim wymagań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, szczegółowo określonych w przepisach prawnych. Certyfikaty te przyznawane są decyzją Urzędu Regulacji Leków i Wyrobów Medycznych.


Zobacz pozostałe wpisy

Dlaczego warto kupić meble medyczne od polskiego producenta?

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: