Godziny Otwarcia Firmy
Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00
Język: PL EN

Fotel dializacyjny – obowiązkowy element wyposażenia stacji dializ

Meble medyczne mogą być czymś więcej niż tylko standardowym wyposażeniem wnętrz w placówkach leczniczych. Odpowiednio dobrane, stanowią wspaniałe narzędzie podnoszenia wydajności pracy personelu medycznego oraz komfortu pacjenta. Ma to szczególne znaczenie w przypadku stacji dializ, w których pacjenci oczekujący na przeszczep nerki spędzają naprawdę długie godziny.

Co to jest dializa?

W toku codziennego funkcjonowania nasz organizm musi radzić sobie z licznymi toksynami i zbędnymi produktami reakcji metabolicznych, które muszą zostać wydalone na zewnątrz. Zadaniem tym zajmują się nerki filtrujące krew z kwasu moczowego, mocznika, metabolitów leków i innych substancji chemicznych. Wszystkie te niepożądane składniki są usuwane wraz z moczem. Zdarza się jednak, że w wyniku schorzenia nerki przestają być wydolne a ich rolę musi przejąć zewnętrzne urządzenie lub otrzewna.

FoZa Basic Plus

Dializa – gdzie i przy jakim sprzęcie powinna być przeprowadzana?

Dializa wykorzystuje właściwości błony półprzepuszczalnej i zjawisko dyfuzji w celu oczyszczenia krwi pacjenta z toksycznych związków i zbędnych elektrolitów. Wyróżniamy dwa rodzaje dializy: otrzewnową oraz hemodializę.

Dializę otrzewnową stosuje się przy łagodniejszym przebiegu choroby. Polega ona na wprowadzeniu do jamy brzusznej pacjenta płynu dializacyjnego, który będzie zatrzymywał w sobie szkodliwe produkty przemiany materii, dzięki czemu proces może odbywać się w domu pacjenta.

W tym artykule skupiamy się jednak na hemodializie stosowanej u pacjentów pilnie potrzebujących przeszczepu nerek, którzy muszą odwiedzić stację dializ i pozwolić na wkłucie dwóch igieł. Jedna z nich będzie pobierała krew do tzw. sztucznej nerki, druga zaś odprowadzała ją z powrotem do organizmu. W trakcie jednej sesji przez sztuczną nerkę przepływa około 50 litrów krwi.

Ile czasu zajmuje dializa?

Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek z reguły powinni poddawać się dializie co drugi dzień. Sam zabieg trwa od trzech do pięciu godzin, co oznacza, że dializa może zająć osobie chorej średnio piętnaście godzin w tygodniu. Przez cały ten czas pacjent będzie siedział na fotelu dializacyjnym, oczekując aż sztuczna nerka ukończy swoją pracę. By czas ten upływał w komfortowych warunkach, stację dializ należy wyposażyć w wygodny i jakościowy fotel dializacyjny.

FoZa Multi

Jaki powinien być odpowiedni fotel dializacyjny?

Do funkcji, które musi pełnić fotel dializacyjny zaliczamy zapewnienie pacjentowi komfortu i możliwości utrzymania stabilnej pozycji ciała oraz wspieranie ergonomii pracy personelu medycznego. By móc dostosowywać się do każdego indywidualnego przypadku, fotel powinien pozwalać na jak najszerszą regulację swoich elementów, a w tym:

  • Regulację wysokości, dzięki której pielęgniarz nie będzie musiał pochylać się nad pacjentem o niskim wzroście, co groziłoby mniej precyzyjnym wykonaniem wkłucia;
  • Możliwość pochylenia oparcia, dzięki czemu pacjent będzie miał szansę na odpoczynek podczas nużącego procesu;
  • Możliwość odwiedzenia podłokietników. Wkłuć zazwyczaj dokonuje się do przetok tętniczo-żylnych w przedramieniu pacjenta, dlatego zapewnienie stabilnego i wygodnego oparcia rękom ma bardzo istotne znaczenie;
  • Regulację podnóżka, ponieważ w innym wypadku kolana pacjenta na pewno zmęczą się koniecznością pozostawania w zgięciu przez kilka godzi.

Warto zainwestować w fotel do dializ na kółkach, które pozwolą na swobodne przemieszczanie tego ciężkiego sprzętu pomiędzy salami szpitala. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie gumowych podkładek pod nóżki, które zabezpieczają parkiet przed zniszczeniem.

Powinniśmy mieć duże wymagania także co do jakości wykonania tapicerki fotela dializacyjnego. Meble medyczne są bowiem szczególnie narażone na czynniki chemiczne zawarte w środkach dezynfekcyjnych, które są przecież na co dzień używane w dużych ilościach przez placówki lecznicze. Nieodporna na ich działanie tapicerka mogłaby zacząć przedwcześnie się odbarwiać i pękać.


Zobacz pozostałe wpisy

Standardy jakości w gabinecie zabiegowym

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: