Meble medyczne wykorzystywane w szpitalach, przychodniach, placówkach rehabilitacyjnych czy innych punktach medycznych można podzielić na dwie zasadnicze kategorie.
W użyciu spotyka się zarówno meble metalowe, kojarzące się z chłodną salą szpitalną i sterylnym gabinetem lekarza, jak i meble drewniane, zapewniające wizualnie nieco większą estetykę wyposażenia ale mające swoje wady techniczne. Meble metalowe są znacznie bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze, a dzięki farbie proszkowej o wiele bardziej higieniczne.
Jak działa taka farba i dlaczego stosuje się tą metodę?
Farba proszkowa, w przeciwieństwie do standardowego lakieru jakim mogłyby zostać pokryte metalowe elementy wyposażenia szpitalnego, jest znacznie dokładniejszym, trwalszym i bardziej szczelnym sposobem na zabezpieczenie metalu przed działaniem czynników zewnętrznych. Meble używane w szpitalach muszą być dezynfekowane po każdym pacjencie, mają styczność z różnymi bakteriami i wirusami, a dodatkowo, przy częstym użytkowaniu są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Metal jest trwały, ale przetrwanie w warunkach szpitalnych i branży medycznej wymaga jego wzmocnienia. Farba proszkowa zabezpiecza przed wieloma uciążliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Łóżko szpitalne malowane lakierem proszkowym
Pokrycie gładkiego metalu farbą proszkową jeszcze lepiej wyrównuje jego powierzchnię, dzięki czemu chroni meble medyczne przed powstawaniem miejsc do zagnieżdżania się bakterii i wirusów. Warstwa farby proszkowej jest też zabezpieczeniem przy kontakcie metalu z wodą i chemicznymi środkami myjącymi – farba ochroni metalowe elementy mebli medycznych przed szybką korozją, a więc przedłuży ich trwałość w środowisku wymagającym częstego mycia i dezynfekowania. Farba proszkowa jest także odporna na działanie promieni UV – te, które wpadają przez okno mogą wydawać się nieszkodliwe, ale lata ciągłej ekspozycji (a meble medyczne ustawione są zwykle w tej samej pozycji przez długi czas) mogą negatywnie wpłynąć na kondycję metalu. Farba proszkowa zapobiega jego nadmiernej degradacji.
Obok metalowych łóżek dla pacjentów, stolików na przybory, biurek dla lekarzy czy wyposażenia do gabinetów lekarskich spotyka się w branży medycznej meble drewniane. Te zdają się jednak cieszyć mniejszą popularnością i zaufaniem, szczególnie tam gdzie będą miały bezpośredni kontakt z wieloma pacjentami. Dlaczego?
Powierzchnia drewna nie jest gładka i trudniej zabezpieczyć ją, nawet jeśli wykorzystalibyśmy farbę proszkową. W związku z tym na powierzchni mebla szybko pojawią się miejsca trudne do oczyszczenia i pełnej dezynfekcji, sprzyjające namnażaniu się bakterii i stanowiące realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów i sterylności gabinetu. Drewno jest też mniej odporne na działanie środków czystości i wody, w kontakcie z którą rozmięka i może zacząć gnić, jeśli woda dostanie się pod lakierowaną warstwę zabezpieczającą.
Meble metalowe są cięższe, niż meble drewniane, a więc zapewniają lepszą stabilność i nadają się do zastosowania w gabinetach lekarskich, szpitalach czy placówkach rehabilitacyjnych. Nie trzeba obawiać się, że łóżko przewróci się razem z pacjentem podczas wstawania – metalowe łóżka są ciężkie, ale przede wszystkim lepiej wyważone i pozostają na swoim miejscu, podczas gdy drewniane mogą być łatwiej przesunięte i pochylone. Uwagę warto zwrócić tu też na wytrzymałość mebli z metalu – ich konstrukcja jest solidniejsza, więc trwalsza np. w kontakcie z pacjentami ciężkimi. Fotele, łóżka czy kozetki odkształcają się mniej i są wygodniejsze dla pacjenta niż meble drewniane.
Farba proszkowa jest stosowana, bo w znaczący sposób podnosi trwałość i higienę metalowych mebli medycznych stosowanych w różnego rodzaju placówkach obsługujących chorych i zdrowych pacjentów. Z jej użyciem można zabezpieczyć właściwie każdy mebel medyczny, którego powierzchnia została wykonana z metalu i nie została zabezpieczona inną metodą, np. przez chromowanie powierzchni. Z reguły rozwiązanie to stosuje się dla mebli takich jak:
czy wszelkie akcesoria stosowane przy opiece nad pacjentem.
Zabezpieczanie mebli medycznych tak, by były trwałe możliwie jak najdłużej to jedyne rozwiązanie dające możliwość bezpiecznego i higienicznego korzystania z nich przez wiele lat, bez obaw o zdrowie pacjentów.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą mebli medycznych U.B.M. Katarzyna Kotasińska.
Zobacz pozostałe wpisy
Wymagające meble medyczne tylko na salę operacyjną – obalamy mity
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: