Pandemia wirusa SARS-Covid-19 znacząco wpłynęła na rzeczywistość wielu branż. Nie ma chyba takiej dziedziny życia, w której nie zaszłyby żadne zmiany. Niestety, bardzo często nie są one pozytywne, a z ich skutkami będziemy się stykali przez lata, nawet po zakończeniu pandemii. Branżą, w której zaszły największe zmiany, jest medycyna. Pracownicy tego sektora stanęli przez wieloma wyzwaniami, którym musieli w dość krótkim czasie sprostać, a na które nie wszyscy byli gotowi.
Niedługo po rozpoczęciu się pandemii i powiązanego z nią zamknięcia wielu branż, okazało się, że w bankach krwi zaczyna brakować tego niezwykle cennego zasobu. Chociaż sam lockdown był ogromnym ciosem, doszły do tego obawy, czy oddawanie krwi podczas pandemii jest bezpieczne. Bardzo szybko okazało się, że sektor medyczny radzi sobie w naszym kraju dość słabo. Lekarze i pielęgniarki pracowali ponad siły, a przychodnie zaczęły konsultować pacjentów telefonicznie, by zmniejszyć ryzyko gromadzenia się ludzi, a tym samym, zmniejszyć ryzyko zagrożenia wirusem.
Zanim się spostrzegliśmy, minęło ponad półtora roku od rozpoczęcia pandemii, a branża medyczna wciąż ma się nie najlepiej. Chociaż szczepionka pozwoliła na odciążenie szpitali, to wiele innych miejsc jak stacje krwiodawstwa czy przychodnie, wciąż świecą pustkami. Społeczeństwo wciąż się obawia, choć z pewnością zaczynamy się powoli przyzwyczajać do nowej rzeczywistości. Co możemy zrobić, kiedy chcemy oddać krew? Jakie obowiązki ciążą na pacjencie, a jakie na personelu medycznym?
Pandemia to wyjątkowo trudny okres, zwłaszcza dla osób zmagających się z chorobami przewlekłymi, które są szczególnie narażone na nieprzyjemne powikłania. Niestety, bardzo często, to właśnie te osoby muszą regularnie wykonywać badania i przez to, mogą być bardziej narażone na zarażenie się. Podobna sytuacja tyczy się także kobiet ciężarnych, które muszą regularnie wykonywać badania, co wiąże się z częstszymi wizytami w przychodniach czy szpitalach. Zwiększa to także ryzyko zarażenia, dlatego tak istotne jest przestrzeganie odpowiednich zasad i wytycznych.
Oczywiście osoby, które przykładowo chcą wykonać rutynowe badania, też mogą to zrobić, jednak należy się wcześniej zastanowić czy naprawdę istnieje taka konieczność w danym momencie. Jeśli nie jest to nic bardzo pilnego, warto trochę poczekać i nie narażać siebie, a także innych osób na zachorowanie. Jeśli jednak uznamy to za niezbędne czy też potrzebne, warto udać się do punktu pobrać czy do laboratorium i przestrzegać ustalonych tam zasad. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka i da poczucie bezpieczeństwa.
Jako pacjenci, w kwestii ochrony możemy zrobić więcej, niż nam się wydaje. Przede wszystkim warto udać się do laboratorium czy do stacji krwiodawstwa w odpowiednich godzinach. Warto zadbać o to, by w samym budynku spędzić jak najmniej czasu, z zachowaniem odpowiedniego dystansu od innych osób. O ile do stacji krwiodawstwa przychodzą osoby zdrowe, o tyle w przypadku przychodni, nie można już powiedzieć tego samego. Niektóre placówki oferują możliwość umówienia się na konkretną godzinę, co może skrócić czas narażenia na zagrożenie zarażeniem się wirusem do zaledwie kilku minut.
Jeśli jest taka możliwość, warto udać się do celu samochodem lub piechotą, wskazane jest unikanie komunikacji zbiorowej. Jednak co w tym wszystkim najważniejsze, należy słuchać poleceń i wytycznych personelu medycznego.
Jeśli chodzi o drugą stronę — lekarzy, pielęgniarki — mają oni obowiązek zadbania o to, by nasze zdrowie nie zostało narażone. Wszyscy pracownicy powinni być wyposażeni w środki ochrony osobistej, a także zadbać o to, by pacjenci stosowali się do wytycznych. Fotel do pobierania krwi powinien być odkażony odpowiednim środkiem po każdym pacjencie, by zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Przychodnia czy też laboratorium powinno zapewnić także płyn odkażający dla pacjentów, który pozwoli im na odkażanie rąk, jeśli poczują taką potrzebę.
Zobacz pozostałe wpisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: