Godziny Otwarcia Firmy
Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00
Język: PL EN

Jak poprawić komfort pacjenta na sali szpitalnej?

Każdy, kto choć raz spędził co najmniej noc w szpitalu, wie, że na szybszy powrót pacjenta do zdrowia i jego dobre samopoczucie w okresie rekonwalescencji wpływa bardzo wiele rzeczy. Aby czuł się on dobrze w szpitalnym otoczeniu, trzeba zadbać o kilka aspektów zwiększających jego komfort, ponieważ wówczas dużo szybciej wróci on do zdrowia. Zobaczmy więc w jaki sposób można poprawić komfort pacjenta na sali szpitalnej.

Jak wygląda pobyt w szpitalu?

Niezależnie od czasu spędzonego na sali szpitalnej, pobyt w takim miejscu to dla wielu ludzi duży stres. Są oni otoczeni obcymi osobami, a odwiedziny bliskich są bardzo ograniczone, zwłaszcza w okresie pandemii. Dlatego przez cały okres systematycznych badań i praktycznie braku możliwości wyjścia na zewnątrz są oni zdani na siebie.

W wielu szpitalach obowiązuje ścisły harmonogram wizyt lekarzy i podawania posiłków, do których pacjent musi się dostosować. Nakłada się na niego wiele ograniczeń, które, choć mają służyć jego powrotowi do zdrowia, to tak naprawdę pozbawiają go poczucia komfortu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że pacjenci czują się jak w klatce, co rodzi w ich zachowaniu i zdrowiu dodatkowe problemy.

Taboret MEDICA STS

Z jakimi problemami zmaga się pacjent?

Wiadomo, że najbardziej odczuwa on problemy zdrowotne, jednak nieodpowiednie warunki na salach wpływają także na jego psychikę. Czuje się on osamotniony, nie ma wystarczającej ilości świeżego powietrza, jedzenie jest najczęściej pozbawione smaku i dodatkowo jest zmuszony do przebywania w salach o zimnym i ponurym wystroju. To wszystko wpływa na samopoczucie pacjenta i praktycznie demotywuje go do dbania o zdrowie fizyczne, ponieważ nie czuje się on jak w domu, a co za tym idzie, nie ma poczucia bezpieczeństwa. Takie warunki odczuwane przez dłuższy czas mogą prowadzić nawet do depresji. Warto tutaj też dodać, że gdy pacjenci opuszczają już bramy szpitala, to czasami mierzą się oni ze stresem pourazowym lub dużą niechęcią do służby zdrowia, przez co unikają leczenia i badań. Może to oczywiście przynieść bardzo zły skutek, dlatego dbanie o dobre samopoczucie pacjenta podczas jego pobytu w szpitalu jest tak ważne.

Jak można poprawić komfort pacjentów?

Przejdźmy więc do najważniejszej kwestii, czyli do tego, jak ulepszyć pobyt w szpitalu. Przede wszystkim warto wprowadzać zmiany i ubiegać się o nie, jeśli widać, że komfort pacjentów nie jest zbyt duży.

  • Najlepiej zacząć od prostych aspektów, czyli np. polepszenia jedzenia, częstszego wietrzenia pomieszczeń, stworzenia dostępu do jakiejkolwiek rozrywki itp.
  • Jeśli jednak chcemy wprowadzić naprawdę znaczące zmiany, to warto pomyśleć o wystroju wnętrza. W szpitalach króluje biel, ale nigdzie nie ma wymogów, które mówiłyby, że ściany nie mogą być pomalowane na cieplejszy i żywszy kolor, a pościel nie może mieć wzorów. Takie detale od razu sprawią, że sale szpitalne będą dla pacjentów bardziej przytulne.
  • Ponadto warto wyposażyć sale w odpowiednie meble, czyli przykładowo szafkę przyłóżkową, w której pacjent może trzymać swoje prywatne rzeczy, duże parawany wydzielające indywidualną przestrzeń dla każdego, a nawet półkę z ozdobami, zdjęciami czy książkami, która nada wnętrzu domowego charakteru.
  • Jeszcze jedną istotną kwestią bardzo znaczącą dla pacjentów jest podejście samych lekarzy. Wiadomo, że oni też są ludźmi i czasem nie starcza im empatii dla każdego, aczkolwiek w organizacji pracy szpitala warto zadbać o to, by pacjenci w dowolnych chwilach mogli choć przez chwilę porozmawiać z personelem lub lekarzami. Ich wsparcie i zrozumienie gra kluczową rolę w dobrym samopoczuciu pacjenta.

Łóżko szpitalne czterosegmentowe LoRe Multi

Czy szpitale dbają o komfort pacjentów?

Na szczęście z roku na rok warunki, jakie panują na salach, bardzo się polepszają i pacjenci nie czują już, że rekonwalescencja szpitalna im nie służy. O komforcie pacjentów pamięta się już na samym początku budowy i organizacji szpitali dzięki czemu później pacjenci przebywający w danej placówce szybciej wracają do zdrowia i co za tym idzie, polecają ją swoim znajomym, zwiększając renomę szpitala.


Zobacz pozostałe wpisy

Czym jest stolik przyjaciel?

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: