Godziny Otwarcia Firmy
Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00
Język: PL EN

Jak zadbać o samopoczucie pacjenta podczas dializy?

Niewydolność pracy nerek wiąże się z koniecznością dializoterapii. To wymagające leczenie zwłaszcza dla pacjentów. Kilkugodzinne siedzenie, jak i sama dializa może wiązać się z dyskomfortem oraz dolegliwościami bólowymi. Zadaniem personelu medycznego jest zapewnienie optymalnych warunków podczas leczenia oraz należytej opieki.

Jakie są najczęstsze przyczyny dyskomfortu w trakcie dializy?

Dializoterapia jest metodą leczenia niewydolności nerek. Pozwala na pozbycie się wielu uciążliwych dolegliwości wynikających z przewlekłej niewydolności. Po dializach stan fizyczny i psychiczny pacjentów znacząco się poprawia. Z organizmu usuwane są toksyny oraz nadmiar wody, z kolei zastosowana farmakologia reguluje nadciśnienie oraz zmniejsza niedokrwistość. Znaczącej poprawie ulega również samopoczucie oraz komfort psychiczny.

Jednakże dializa może również powodować dyskomfort oraz ból dla pacjentów. Dotyczy to głównie uczucia zmęczenia oraz skurczy czy występowania bólu. Rozwój medycyny oraz wdrożenie nowoczesnych technik dializacyjnych znacząco niwelują te skutki uboczne, jednak część pacjentów uskarża się na gorsze samopoczucie w trakcie dializoterapii oraz po zabiegu. Mowa tutaj głównie o hemodializach, gdzie zachodzą spore wahania stężeń toksyn mocznicowych oraz jonów w płynach ustrojowych.

Niezależnie od rodzaju zastosowanej dializoterapii, pacjenci zgłaszają również dolegliwości bólowe, zwłaszcza ból głowy i nóg, a także nudności, skurcze mięśni oraz świąd skóry. Powszechny jest również ból szyi czy kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku krzyżowym. Może to być spowodowane m.in. przez niepoprawną pozycję ciała w trakcie dializ lub niewygodny fotel.

Wielu pacjentów uskarża się także na kwestię związane z dojazdem do punktu dializ, które często stają się bardzo uciążliwe.

Co może zrobić placówka medyczna, aby zapewnić maksymalny komfort pacjentowi w czasie dializoterapii?

Każdy pacjent przebywający w placówce medycznej, ma swoje prawa i obowiązki. Ich poszanowanie wynika z przepisów. Personel medyczny ma obowiązek m.in. udzielić pełnej informacji na temat stanu zdrowia osoby leczonej, poszanowania jej wartości, intymności czy godności, a także powinien dbać o komfort fizyczny i psychiczny w trakcie leczenia.

Personel medyczny, zwłaszcza pielęgniarki, starają się pomóc pacjentom dializowanym skutecznie radzić sobie z dyskomfortem czy dolegliwościami bólowymi. Zapewniają wsparcie oraz dbają, aby leczenie było jak najbardziej komfortowe i jak najmniej bolesne. Obejmuje to podanie leków przeciwbólowych bądź zmniejszających nudności, wdrożenie odpowiedniej terapii czy dostosowywanie pozycji miejsca wkłucia igły.

Pielęgniarki starają się zapewnić pacjentom optymalne warunki oraz możliwie najlepszą opiekę podczas całego procesu leczenia. Pozwala to obniżyć dyskomfort oraz zmniejszyć bądź wyeliminować dolegliwości bólowe.

Jakie meble/wyposażenie medyczne mogą ułatwić zapewnienie maksymalnego komfortu podczas dializ?

Dializoterapia jest wymagającym i wyczerpującym zabiegiem dla pacjentów. Utrudnieniem staje się również sztywno ustalony schemat leczenia. Dializy odbywają się zazwyczaj 1–3 razy w ciągu tygodnia, a jeden zabieg trwa zazwyczaj od 3 do 6 godzin. Czas ten, pacjent spędza w pozycji siedzącej i jest podpięty do aparatury. Uniemożliwia to zmianę ułożenia ciała, stąd też kluczową rolę podczas zabiegu spełnia fotel dializacyjny.

Odpowiednie wyposażenie stacji dializ jest niezwykle ważne. Wygoda i bezpieczeństwo pacjentów powinno być priorytetem. Właśnie dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór mebli oraz wyposażenia. Profesjonalny fotel zabiegowy jest w stanie spełnić niezwykle ważną funkcję, gdyż nie tylko wykonano go z najwyższej jakości materiałów, ale przede wszystkim jest w pełni dostosowany do potrzeb zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Niezwykle istotna jest możliwość pełnej regulacji, która pozwoli na optymalne dostosowanie fotela do konkretnego pacjenta, niezależnie od jego wzrostu czy wagi. Ważne jest również odpowiednie ustawienie podłokietników tak, aby osoba dializowana mogła w wygodny sposób ułożyć rękę.

Jednym z polecanych foteli do dializ i zabiegów iniekcji jest dostępny w naszej ofercie FoZa Multi

Dużą zaletą będzie również obecność mobilnego stolika, który, dzięki zastosowaniu kółek z blokadą, nie tylko umożliwi optymalne dostosowanie do potrzeb pacjenta, ale także umożliwi mu odstawienie jego prywatnych rzeczy, np. telefonu komórkowego.

Niewątpliwie dla każdego pacjenta dializy są trudne i wymagające. Część osób znosi je dobrze, jednak inni uskarżają się na dodatkowe dolegliwości. Ważne jest zatem, aby podczas całej procedury medycznej zapewnić optymalne warunki osobie dializowanej.


Zobacz pozostałe wpisy

Fotel dializacyjny - obowiązkowy element wyposażenia stacji dializ

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: