Obowiązkiem lekarza jest zapewnienie pacjentowi prywatności podczas wizyty w gabinecie. Jego powinnością jest również nadzorowanie pozostałych członków personelu medycznego i upewnianie się, że przestrzegają oni prawa pacjenta do intymności. Lekarz ponosi ponadto odpowiedzialność za zachowanie osób asystujących w trakcie wykonywania świadczeń medycznych. W jaki sposób personel medyczny może zapewnić pacjentowi prywatność podczas wizyty w gabinecie?
Podczas wizyty w gabinecie lekarskim pacjent staje najczęściej przed koniecznością zdjęcia ubrania. By zapewnić mu jak największy możliwy komfort, niezbędne jest więc wyznaczenie przestrzeni, w której będzie mógł być niewidoczny dla osób postronnych. Intymność pacjenta jest ważna nie tylko ze względu na jego osobiste odczucia, lecz także z uwagi na obowiązujące prawo. Zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zawodach opieki zdrowotnej oraz ustawą z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty pacjent ma prawo do poszanowania jego prywatności i godności w trakcie pobytu w szpitalu i wykonywania zabiegów lub badań zdrowotnych, a lekarz zawsze ma obowiązek poszanowania jego intymności.
Zapewnienie prywatności pacjentowi jest istotne przede wszystkim w sytuacji, gdy badanie wykonywane podczas wizyty lekarskiej wiążę się z koniecznością zdjęcia odzieży. Szczególnie ważne jest zagwarantowanie pacjentowi komfortu w gabinecie ginekologicznym i proktologicznym, gdzie wymagane jest odsłonięcie miejsc intymnych. Prywatność należy zapewnić chorym na SORze, a także na salach pooperacyjnych i poporodowych, gdzie w jednym pomieszczeniu kilka osób leży obok siebie.
Gdy lekarz bada pacjenta i kontroluje gojenie się ran po zabiegach chirurgicznych, pozostali chorzy nie powinni być biernymi uczestnikami badania, jest to bowiem krępujące dla każdej ze stron.
Istnieje kilka sposobów na zapewnienie pacjentowi prywatności podczas wizyty. Jeżeli występuje możliwość zajrzenia do środka przez okno, przed przystąpieniem do badania konieczne jest opuszczenie rolet lub zaciągnięcie zasłon. Lekarz powinien również wyeliminować możliwość wejścia do pomieszczenia osób trzecich. Skutecznym sposobem na stworzenie strefy intymnej jest wydzielenie fragmentu pomieszczenia przy pomocy parawanu lekarskiego.
Parawany lekarskie stanowią podstawowe wyposażenie gabinetów lekarskich i sal szpitalnych. Pozwalają one pacjentowi poczuć się swobodnie i stwarzają godne warunki do przebrania się i przygotowania do badania lub zabiegu. Parawany medyczne pełnią ponadto funkcję ochronną, stanowią bowiem barierę dla zarazków, wirusów i innych drobnoustrojów przenoszonych drogą kropelkową. Wyposażone są zwykle w zmywalną zasłonę, którą można wymienić w razie potrzeby.
Parawan medyny jednoskrzydłowy dostępny w ofercie U.B.M. Meble Medyczne
Wybierając parawan do gabinetu, należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Powinien być on na tyle wysoki i szeroki, by całkowicie zasłonić pacjenta oraz umożliwić mu swobodne poruszanie się. Istotne jest także, by parawan medyczny był łatwy w transporcie. Wysokiej jakości modele wyposażone są w system jezdny, ułatwiający przemieszczanie z miejsca na miejsce. Ważne jest, by koła nie powodowały powstawania zarysowań na powierzchni podłogi i by były wyposażone w blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym przesuwaniem.
Szeroki parawan medyczny dwuskrzydłowy dostępny w naszym asortymencie
Posiadamy w swojej ofercie funkcjonalne i w pełni bezpieczne parawany medyczne z certyfikatem jakości. Są one niezwykle praktyczne, łatwe w montażu i demontażu oraz wygodne przy transportowaniu. Cechują się ponadto wytrzymałą, stabilną, a przy tym lekką konstrukcją. Parawany medyczne, dostępne w U.B.M. Meble Medyczne, doskonale sprawdzą się w każdym gabinecie lekarskim, pokoju zabiegowym oraz oddziale szpitalnym.
Zobacz pozostałe wpisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: