Odpowiedni sprzęt i wyposażenie umożliwiają w placówkach medycznych świadczenie usług na najwyższym poziomie. Jednak, aby meble mogły być wykorzystywane w tego typu miejscach, muszą spełniać określone normy i restrykcje, które warunkują dopuszczenie wyposażenia do użytku.
Meble medyczne stanowią podstawowe wyposażenie wszelkich placówek świadczących usługi zdrowotne i lecznicze. Pełnią niezwykle ważną funkcję w szpitalach, klinikach, przychodniach, gabinetach specjalistycznych, jak również w sanatoriach czy uzdrowiskach. Zastosowane rozwiązania muszą połączyć w sobie funkcjonalność, niezawodność, bezpieczeństwo oraz komfort. Meble medyczne z jednej strony ułatwiają przeprowadzanie badań, zabiegów i sprawowanie opieki nad pacjentem, z drugiej zaś muszą zapewnić ergonomię pracy personelu medycznego oraz wygodę dla osób chorych. W placówkach medycznych musi być zachowany wysoki poziom higieny. To również miejsce, gdzie występują szkodliwe czynniki oraz krzyżują się drogi osób zdrowych i chorych. Wszystkie te elementy warunkują produkcję mebli medycznych z uwzględnieniem restrykcyjnych przepisów i norm.
Wyposażenie, służące na co dzień lekarzom, pielęgniarkom i pacjentom, ze względu na swoje przeznaczenie musi spełniać określone wymogi i restrykcje. Najczęściej wykorzystywanymi meblami są: krzesła i fotele lekarskie, taborety medyczne, kozetka, stoliki zabiegowe, stoły do badania niemowląt czy fotele do pobierania krwi. Znajdują się one niemal w każdej placówce medycznej i umożliwiają bezpieczne oraz komfortowe przeprowadzenie badań czy drobnych zabiegów. W gabinetach specjalistycznych wykorzystywane są także fotele i stoły zabiegowe. Uporządkowanie narzędzi czy akcesoriów niezbędnych do przeprowadzenia diagnostyki umożliwiają asystory, natomiast stoliki medyczne gwarantują zachowanie porządku i higieny pracy. Tego rodzaju wyposażenie stanowi nieodzowną pomoc w przeprowadzaniu wszelkich procedur. Z kolei parawany pozwalają na zachowanie intymności w szpitalach, przychodniach czy na oddziałach ratunkowych. Ważną funkcję spełniają także stojaki na kroplówki.
Przeznaczenie mebli medycznych warunkuje użycie najwyższej jakości materiałów, które są odpowiednio zabezpieczone. Istotne jest, aby były one nie tylko solidne i wytrzymałe, ale także odporne na promieniowanie UV, kwasy, barwniki, wilgoć, kontakt z drobnoustrojami oraz częste dezynfekcje. W tym celu stosuje się specjalny lakier proszkowy, który zabezpiecza konstrukcję. Dodatkowo użyte materiały muszą gwarantować bezpieczeństwo oraz niezawodność, aby wyposażenie mogło być eksploatowane przez długie lata bez obaw o zniekształcenia, przetarcia, odbarwienia, uszkodzenia mechaniczne czy zniszczenia, jednocześnie prezentując się estetycznie.
Kluczowe jest również, aby meble medyczne były szybkie w czyszczeniu oraz dezynfekcji. W tym celu stosuje się bezszwową tapicerkę, jak również prosty projekt, bez zbędnych rowków czy zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud i kurz. W placówkach medycznych wskazana jest także mobilność wyposażenia połączona z bezpieczeństwem. Tutaj doskonale sprawdza się układ jezdny z blokadą kół. Takie rozwiązanie zapewnia szybkie i proste ustawienie mebli medycznych względem indywidualnych potrzeb, jak również sprawny transport pacjenta między pomieszczeniami czy oddziałami. Istotną rolę odgrywa także pełen zakres regulacji. Dotyczy to zwłaszcza stołów oraz foteli zabiegowych. Ich odpowiednie ustawienie ma fundamentalne znaczenie podczas przeprowadzania badań czy zabiegów.
Meble medyczne muszą spełniać normy zapisane w polskim i europejskim prawie. Mowa tutaj o Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku „w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą” oraz Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 roku „w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 93/42/EWG”.
W firmie U.B.M. Katarzyna Kotasińska wdrożono System Jakości Urządzeń Medycznych – ISO 13485:2016. Wprowadza on szereg szczegółowych wytycznych dotyczących dokładnej dokumentacji, zarządzania ryzykiem, kontroli projektu oraz wymogów prawnych. Pozwala to na pełną kontrolę nad wszystkimi etapami produkcji. Wielu nabywców wymaga, aby producenci posiadali certyfikat ISO 13485:2016. To gwarancja najwyższej jakości wyposażenia połączona z bezpieczeństwem i niezawodnością. Nasza firma przeszła również audyt ISO, który potwierdził świetną organizację w dziedzinie produkcji, sprzedaży i serwisowania wszystkich wyrobów.
W zależności od konkretnego przeznaczenia meble medyczne muszą być odpowiednio dopasowane do wymogów użytkowników. Ważną cechą jest również niezawodność i bezpieczeństwo. W U.B.M. Katarzyna Kotasińska możemy poszczycić się certyfikacją, świadczącą o najwyższej jakości wszystkich wyrobów.
Zobacz pozostałe wpisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: