Każdy rodzaj mebli, w zależności od swojego przeznaczenia, musi być idealnie dopasowany oraz jak najlepiej spełniać wymogi swoich użytkowników. Przy produkcji mebli sklepowych, celem jest, aby produkty na nich ustawione (np. w przypadku regałów sklepowych) były idealnie uporządkowane i pod ręką, tak, aby można było do nich łatwo dotrzeć, dotknąć je i dokładnie obejrzeć. Inne wymogi będą spełniać meble biurowe, które w pierwszej kolejności powinny być ergonomiczne i zazwyczaj cechują się surowym stylem oraz wykończeniem.
Inaczej jest oczywiście również w przypadku mebli szpitalnych i mebli do gabinetów medycznych, które można spotkać zarówno w szpitalach, jak i w przychodniach.
Zarówno w korytarzach, w przedsionkach, w poczekalniach czy gabinetach konsultacyjnych, gdzie pacjent spędza krótkie okresy, jak i w salach operacyjnych, zabiegowych i na salach przeznaczonych dla pacjentów, rodzaj mebli zawsze będzie ukierunkowany na komfort pacjentów i swobodę pracy specjalistów. W tym sektorze możemy mieć do czynienia z pewnymi trendami i kierunkami w projektowaniu, lecz udogodnienia i wygody mogą się jedynie zmieniać w kierunku osiągnięcia pewnych ulepszeń, ponieważ mamy do czynienia z czymś tak ważnym jak zdrowie pacjentów, którzy tam przychodzą i są grupą docelową, dla której przeznaczone są meble.
Chociaż istnieją różnice, jeśli chodzi o rodzaj mebli niezbędnych w szpitalu, a tych używanych w mniejszych ośrodkach, projekty mebli mogą być bardzo podobne. Dlatego, aby wybrać meble, które będą w bezpośrednim kontakcie z pacjentami (nosze, nosze transportowe, stoły do badań, krzesła, materace, meble rehabilitacyjne, pokoje, sale operacyjne, itp.), konieczne jest wybranie profesjonalnego producenta mebli medycznych, który na co dzień zajmuje się
produkcją i instalacją takich produktów, a ponadto działa zgodnie z przepisami i posiada wszystkie niezbędne certyfikaty jakości.
Zazwyczaj w szpitalach i przychodniach stosuje się jasne kolory ścian, do których malowania używa się specjalnych zmywalnych farb tak, by zapewnić odpowiednią higienę i czystość. Nie inaczej jest z meblami: priorytetem jest łatwość w czyszczeniu, a także długa żywotność mebla.
Gabinety lekarskie powinny być wyposażone w wygodne siedziska wykonane z prostych materiałów, które będą najbardziej higienicznym rozwiązaniem.
Środowisko szpitalne to miejscem szczególnie narażone na bakterie i związane z nimi zakażenia, stąd meble szpitalne powinny być zaprojektowane tak, by łatwo je było odkazić oraz wyczyścić. Materiały stosowane do produkcji mebli szpitalnych powinny być wysoce odporne na zabrudzenia i spełniać najwyższe standardy jakości. W procesie wytwarzania mebli do użytku medycznego najczęściej stosuje się takie materiały jak:
Zobacz pozostałe wpisy
Taborety medyczne spełniające wymagania sanitarne i użytkowe
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: