Godziny Otwarcia Firmy
Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00
Język: PL EN

Jakie wyposażenie gabinetu fizjoterapeutycznego jest niezbędne na start?

Gabinet fizjoterapeutyczny to przestrzeń, w której specjalista chce poczuć się dobrze, z oczywistych względów, czyli swojej pracy. Jednak przede wszystkim pacjent powinien się dobrze czuć. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu wizyta będzie dużo przyjemniejsza, mimo że jej powodem często są różne schorzenia, ból czy inne dolegliwości. Jak zatem wyposażyć gabinet fizjoterapeutyczny?

Jakie korzyści daje odpowiednio wyposażony gabinet fizjoterapeutyczny?

Odpowiednie wyposażenie gabinetu zapewnia większy komfort pracy fizjoterapeuty, oszczędność jego czasu, wzrost zarobków. Dzięki tym urządzeniom ułatwione zostają codzienne obowiązki i zwiększa się bezpieczeństwo prawne poprzez spełnienie wymogów sanitarnych i prawnych

Jakie podstawowe meble medyczne powinny się znaleźć w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Właściwie dobrany sprzęt to przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort pacjentów. Zatem które meble przede wszystkim powinny się znaleźć w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Stoły zabiegowe

Stoły zabiegowe są podstawowym elementem wyposażenia gabinetu. Ich ogromnym plusem jest wszechstronność. Ponadto modele od U.B.M. Meble Medyczne posiadają możliwość sterowania pilotem ręcznym lub nożnym, co ułatwia ustawienie pacjenta w odpowiedniej pozycji, oszczędza czas i zwiększa komfort korzystających z usług.

Spośród dostępnych opcji warto wybrać stoły zabiegowe STEL31 oraz STEL32. Dzięki trzem segmentom zapewniają większą elastyczność  przyjmowaniu odpowiedniej pozycji pacjenta. Ułatwia to pracę przy terapii manualnej, ćwiczeniach biernych czy masażu leczniczym. Oba modele w segmencie zagłówka posiadają opcję otworu na twarz, co daje pacjentowi większy komfort w leżeniu przodem. Ponadto można elektrycznie regulować ich wysokość. Natomiast stabilna konstrukcja i wysoka nośność (do 250 kg) pozwala na bezpieczne wykonywanie zabiegów u większości pacjentów.

STEL31 oraz STEL32 to modele idealne do rehabilitacji pourazowej, terapii wymagających pozycji ułożeniowych oraz przy pracy z osobami starszymi i osobami z ograniczoną ruchomością.

Innymi propozycjami są modele STEL21 oraz STEL22. Wyróżnia je to, że posiadają dwa segmenty. Świetnie się sprawdzą do masażu klasycznego, prostych zabiegów fizjoterapeutycznych i terapii manualnej z pacjentem w pozycji leżenia na plecach lub brzuchu.

Stoły rehabilitacyjne

Stół rehabilitacyjny to element wyposażenia, bez którego nie obejdzie się żaden gabinet fizjoterapeutyczny, gdzie świadczy się usługi dla osób ze schorzeniami i dysfunkcjami narządów ruchu, wadami postawy, bólami mięśni, stawów, krzyża i kręgosłupa.

Z jego pomocą fizjoterapeuta może określić poziom sprawności pacjenta. Może także użyć go do wykonywania różnych ćwiczeń, takich jak:

  • ćwiczenia miejscowe – bierne, w odciążeniu, czynne, prowadzone, z oporem, samowspomagane, synergistyczne, oddechowe, relaksacyjne, wyciągi, redresyjne;
  • ćwiczenia ogólne – ogólnokondycyjne, ćwiczenia gimnastyki porannej;
  • ćwiczenia kinezyterapeutyczne – PNF, McKenzie oraz Kaltenborn-Evjenth.

Spośród dostępnych w U.B.M. Meble Medyczne stołów rehabilitacyjnych można postawić na StoRe Basic. Świetnie sprawdzi się do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych w fizjoterapii. Posiada stabilną konstrukcję, co gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta. Jest wyposażony w zagłówek z możliwością regulacji, dzięki czemu umożliwia dostosowanie pozycji pacjenta do różnych rodzajów zabiegów. Świetnie sprawdzi się do gabinetów fizjoterapii oferujących podstawowe zabiegi manualne, masaże klasyczne, suche oraz lekką terapię funkcjonalną.

Parawany medyczne

Istnieje jedna rzecz, którą każdy pacjent bez wyjątku będzie cenić. To prywatność. Poczucie komfortu jest w stanie zapewnić parawan medyczny. Nie chodzi tylko o ten fizyczny komfort, ale przede wszystkim psychiczny.

Dzięki parawanom pacjent może na spokojnie przygotować się do zabiegu czy nawet masażu. Ma swoją przestrzeń. A specjalne pokrętło blokujące sprawi, że nie będzie niezręcznych sytuacji spowodowanych niekontrolowanym przesuwaniem się sprzętu czy samoistnym składaniem po rozstawieniu.

Krzesła, fotele lekarskie i taborety

Ciężko wyobrazić sobie gabinet bez krzeseł, foteli czy taboretów. Tego typu meble są niezbędne m.in. podczas wstępnego etapu wizyty, gdy przeprowadza się wywiad z pacjentem, który opowiada, co mu dolega.

Sprzęt dodatkowy – co jeszcze mieć w gabinecie fizjoterapeutycznym?

Stoły zabiegowe i rehabilitacyjne to bardzo ważne elementy wyposażenia, podobnie jak parawany i krzesła. Natomiast poza nimi istnieje jeszcze kilka innych, które warto mieć pod ręką:

  • Sprzęt sportowy – maty do ćwiczeń, materace, mniejszy asortyment, np. piłki rehabilitacyjne, taśmy do ćwiczeń, przyrządy do treningu dłoni, akcesoria sensomotoryczne.
  • Sprzęt dopasowany do profilu pacjenta – np. aparat do terapii falą uderzeniową, który sprawdzi się zarówno w gabinecie o profilu ortopedycznym, jak i sportowym.
  • Przyrządy do diagnostyki – np. cyrkle, dynamometry, młotki neurologiczne, goniometry.

W jakie elementy warto dodatkowo wyposażyć gabinet fizjoterapeutyczny w miarę rozwoju działalności?

W miarę rozwoju działalności warto postawić na ulepszenia. W jakich obszarach mogą one występować?

  • Trwałe meble rehabilitacyjne – na początku działalności nie zawsze dysponujemy budżetem pozwalającym na to, aby wszystkie meble, takie jak krzesła, leżanki, stoły i kozetki, były wysokiej jakości. Jednak w dłuższej perspektywie jest to duża oszczędność i komfort pacjenta. Dlatego warto inwestować w produkty wykonane z jakościowych materiałów, najlepiej z potwierdzeniem w postaci certyfikatu gwarantującego wysoką jakość urządzeń medycznych.
  • Asystory medyczne – doskonale sprawdzają się również w gabinetach fizjoterapeutycznych. Ułatwiają organizację pracy, umożliwiają przechowywanie i szybki dostęp do niezbędnych akcesoriów – takich jak środki dezynfekcyjne, taśmy, kremy czy drobny sprzęt pomocniczy.


Zobacz pozostałe wpisy

Czym powinna się charakteryzować dobra kozetka rehabilitacyjna?

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: