Każdy gabinet zabiegowy musi spełniać określone wymagania. Dotyczy to również niezbędnego wyposażenia. Wybór odpowiednich mebli oraz dodatków jest niezwykle ważny. To właśnie one wpływają na komfort pracy personelu medycznego oraz wygodę i bezpieczeństwo pacjentów.
Gabinet zabiegowy to przede wszystkim odpowiednie wyposażenie, umeblowanie, sprzęt oraz akcesoria. Wszystko to wpływa na komfort pracy personelu medycznego oraz bezpieczeństwo pacjentów. Jednak miejsca te muszą cechować się także czystością i sterylnością.
Działalność gabinetów zabiegowych świadczących usługi zdrowotne jest określana przez przepisy. Wytyczne, jakie muszą zostać spełnione według Narodowego Funduszu Zdrowia, zostały zawarte w „Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą”. Wskazane wymagania zostały oparte na nadrzędnej ustawie z 2011 r. o działalności leczniczej. Spisane wytyczne odnoszą się nie tylko do gabinetów zabiegowych, ale również gabinetów diagnostycznych, izb przyjęć, pomocy ambulatoryjnej, izolatek, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych itp.
Co ważne, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem podmiot wykonujący działalność leczniczą musi zarejestrować gabinet diagnostyczno-zabiegowy 9450 (kod), jeżeli wykonuje procedury zabiegowe.
Meble do gabinetu zabiegowego muszą być trwałe, solidne, praktyczne i funkcjonalne. Ich prawidłowe rozmieszczenie również jest niezwykle ważne, gdyż muszą zapewnić łatwe poruszanie się po pomieszczeniu oraz pełną swobodę podczas wykonywania wszelkiej procedury medycznej. Ważna jest również mobilność i dostosowanie wyposażenia do indywidualnych potrzeb.
Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest wielofunkcyjny fotel zabiegowy. Jego konstrukcja pozwala na optymalne dostosowanie do potrzeb każdego pacjenta. Tego rodzaju wyposażenie jest wykorzystywane niemal w każdej placówce medycznej. Praktyczność i funkcjonalność fotela zabiegowego sprawia, że znacząco poprawia on komfort pracy personelu, a także gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo pacjentów. Wyposażony w kółka jezdne zapewnia możliwość przetransportowania osoby chorej.
Meble do gabinetów zabiegowych to również specjalistyczne fotele, które świetnie sprawdzają się w placówkach medycznych. Mowa tutaj np. o fotelu do pobierania krwi lub fotelu do dializ. Nieodzownym elementem będzie również kozetka lekarska, która umożliwia przeprowadzenie badań oraz zabiegów w pozycji siedzącej, leżącej lub półleżącej na boku.
Ważnym wyposażeniem są również parawany, dzięki którym można wydzielić intymną przestrzeń, w pełni komfortową dla pacjenta. Nie może również zabraknąć stojaka na kroplówki.
Meble muszą usprawniać pracę personelu medycznego. Do takiego wyposażenia można zaliczyć asystory medyczne, w których przechowywane są niezbędne akcesoria, wykorzystywane w trakcie zabiegów. Występują w dwóch wersjach: pierwsza z trzema lub czterema szufladami na podnośniku gazowym oraz druga w postaci słupka z pięcioma szufladami. Oba warianty wyposażone są w kółka jezdne, dzięki czemu są w pełni mobilne.
Kolejnym ważnym elementem jest stolik medyczny, który służy do przechowywania niezbędnych narzędzi, akcesoriów oraz sprzętu w trakcie wykonywania procedury medycznej. Pozwala to na zachowanie higieny oraz sterylności. Stolik również wyposażony jest w kółka jezdne, co pozwala na indywidualne dopasowanie. Nieodzownym elementem każdego gabinetu są również stoliki zabiegowe. Umożliwiają one sprawne przeprowadzenie procedury medycznej w sterylnych warunkach. Rozszerzona wersja jest wyposażona w pojemniki na odpady. Z kolei niewielki rozmiar pozwala na ich użytkowanie nawet na małej przestrzeni.
Kilkunastogodzinna praca lekarzy oraz pielęgniarek wymaga komfortowych warunków i wyposażenia. Mowa tutaj o fotelach lekarskich, które muszą zapewniać odpowiednie ułożenie pleców w pozycji siedzącej, aby długotrwała praca nie wiązała się z bólem i dyskomfortem. Kolejnym ważnym elementem są taborety medyczne. To niezwykle funkcjonalne wyposażenie, które wpływa zarówno na ergonomię pracy lekarzy, jak i ich wygodę i bezpieczeństwo. Pozwalają na pełen obrót wokół własnej osi, co jest niezwykle ważne w trakcie przeprowadzania zabiegów. Konstrukcja taboretów pozwala na prawidłowe ułożenie ciała, które nie będzie wiązało się z przeciążeniem.
Wybierając meble do gabinetu zabiegowego, koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, użyte materiały oraz wszystkie niezbędne atesty. Wyposażenie to musi być niezawodne i służyć przez długie lata.
Zobacz pozostałe wpisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: