Wokół chemioterapii narosło wiele mitów, a jest to jedna z najskuteczniejszych form walki z chorobą nowotworową. Współczesna medycyna sięga po stosowanie tej terapii bardzo często, ponieważ wyleczenie pacjenta, czyli całkowite i trwałe usunięcie szkodliwych komórek, w przypadku zaawansowanego stadium nowotworu, możliwe jest najczęściej tylko po jej wprowadzeniu.
Chemioterapia to inaczej podanie leków cytostatycznych, które mają hamować cykl komórkowy oraz powodować śmierć, czyli apoptozę komórek nowotworowych, których cechą charakterystyczną jest to, że dzielą się bardzo szybko. W organizmie człowieka znajdują się również zdrowe komórki, w których proces dzielenia jest szybki, dlatego zastosowanie chemioterapii ma niszczący wpływ także na nie. Stąd też występujące skutki uboczne m.in. wypadanie włosów. Komórki rakowe są jednak dużo bardziej podatne na niszczące działanie chemioterapii, ponieważ mają większą frakcję wzrostową i szybciej wchłaniają podawane leki.
Medycyna cały czas się rozwija, pojawiają się inne formy terapii mające na celu zniszczenie komórek nowotworowych, często łączy się je z tradycyjnym leczeniem, czyli chemioterapią, ponieważ pojedynczy lek cytostatyczny może nie być aż tak skuteczny, a organizm może się na niego uodpornić. Podanie kilku leków naraz to większa szansa na skuteczność stosowanego leczenia. Od tego, jaką formę terapii zastosuje się u danego pacjenta i jakie leki zostaną mu podane, zależy wiele czynników: wiek chorego; stan jego zdrowia; rodzaju nowotworu i jego zaawansowanie.
Chemioterapię możemy zastosować:
Przeczytaj także: Czym jest stolik przyjaciel?
Dróg podania chemioterapii jest wiele. Najczęściej leki cytostatyczne podaje się dożylnie lub doustnie, rzadziej jako zastrzyk podskórny, domięśniowy czy do płynu mózgowo-rdzeniowego lub do jam ciała. Można przyjmować je w szpitalu, przychodni, gabinecie lekarskim, a nawet w domu. Niezależnie od miejsca, w którym odbywa się leczenie, bardzo ważny jest komfort pacjenta i zapewnienie mu jak największej wygody. Warto zadbać o prawidłowe wyposażenie gabinetu czy domu. Świetnie w tym przypadku sprawdzą się fotele zabiegowe, dostosowane do podawania chemioterapii. Są one zaprojektowane tak, by dało się je dopasować do wzrostu pacjenta i by mógł on przybrać wygodną pozycję i nie czuć dyskomfortu związanego z długotrwałym przebywaniem w jednym miejscu, ponadto fotele medyczne zapewniają zachowanie sterylności i łatwe czyszczenie, są też odporne na stosowanie środków dezynfekcyjnych. Warto poszukać odpowiednich foteli i ułatwić pacjentowi przejście przez terapię w jak najlepszych warunkach.
Chemioterapia indukcyjna – ma na celu zmniejszenie wielkości guza, zlikwidowanie ewentualnych przerzutów i przygotowanie pacjenta do leczenia za pomocą innych terapii.
Chemioterapia adjuwantowa (uzupełniająca) – jest stosowana jako leczenie uzupełniające, po wcześniejszym usunięciu guza chirurgicznie.
Chemioterapia synchroniczna – stosowana razem z radioterapią, w celu uzyskania jak najlepszych wyników leczenia.
Chemioterapia dokanałowa – polegająca na podaniu leków cytostatycznych do kanału kręgowego.
Chemioterapia dojamowa – leki przeciwnowotworowe podawane są bezpośrednio do jam ciała. Kiedy największe stężenie nowotworu znajduje się w jamie brzusznej (np. rak jelita grubego lub jajnika), podanie leków bezpośrednio do niej zwiększy szansę na zniszczenie większej ilości komórek rakowych.
Chemioterapia paliatywna – stosowana u pacjentów, u których niemożliwe jest całkowite wyleczenie. Ma na celu poprawę jakości ich życia i jego wydłużenie.
Leki cytostatyczne niszczą również dzielące się szybko, zdrowe komórki naszego organizmu, dlatego przy stosowaniu tej formy leczenia pojawiają się skutki uboczne. Należy pamiętać, że najczęściej są one tymczasowe i ustępują po zakończeniu leczenia, a większość zdrowych komórek jest w stanie się zregenerować. Dodatkowo istnieją sposoby zapobiegania skutkom ubocznym chemioterapii, np. przed mdłościami chronią leki podawane przed i po rozpoczęciu sesji terapeutycznej.
Do najczęstszych skutków ubocznych chemioterapii należą:
Zobacz pozostałe wpisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: