Dynamicznie rozwijająca się chirurgia jednego dnia pozwala na przeprowadzenie szeregu zabiegów, których procedura jest niezwykle korzystna zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Umożliwia ona wykonanie pożądanego leczenia bez konieczności pozostawania osoby chorej w szpitalu na noc. Zabiegi są mniej inwazyjne oraz tańsze niż tradycyjne operacje, natomiast okres rekonwalescencji jest znacząco krótszy.
Chirurgia jednego dnia stale się rozwija, dzięki czemu z roku na rok przeprowadzane jest coraz więcej zabiegów tą metodą. Obecnie ich największa liczba dotyczy schorzeń z zakresu ortopedii, ginekologii czy urologii. To przede wszystkim wyeliminowanie przyczyn zespołów bólowych kończyn dolnych i górnych, operacje koślawych paluchów, usunięcie torbieli jajników czy plastyka pochwy.
Jednodniowe operacje obejmują również leczenie chorób żył, implantacje portów naczyniowych (pacjenci onkologiczni). Lekarze na co dzień podejmują się operacji przepuklin, żylaków odbytu, żylaków kończyn dolnych czy guzków sutka. To także usunięcie pęcherzyka żółciowego, torbieli z przewodu pokarmowego bądź kamieni nerkowych.
Dermatolodzy usuwają zarówno zmiany skórne, jak i w tkance podskórnej (np. tłuszczaki, kaszaki czy włókniaki). W ramach jednodniowych operacji wykonuje się również wycięcie migdałków lub korektę krzywej przegrody nosowej. Co ważne, chirurgia jednego dnia obejmuje również dzieci, u których wykonuje się m.in. plastykę wędzidełka, operacje stulejek czy wycięcie trzeciego migdałka.
Chirurgia jednego dnia jest procedurą, która jest bardzo chwalona zarówno przez personel medyczny, jak i pacjentów. Nie wymaga od osób leczonych długich pobytów w szpitalu i przeorganizowania swojego życia zawodowego i osobistego. Dodatkowo okres rekonwalescencji przebiega w zaciszu domowym i jest znacząco krótszy niż w przypadku tradycyjnej operacji.
Chirurgia jednego dnia jest przeprowadzana przy minimalnym zakłóceniu codziennego życia pacjentów, ponadto pozwala na szybki powrót do domu jeszcze tego samego dnia, przy niewielkiej opiece pooperacyjnej. Takie rozwiązanie znacząco wpływa również na komfort psychiczny pacjentów. Okres oczekiwania na zabieg również jest krótszy, co znacząco usprawnia przepływ pacjentów oraz zwiększa możliwości udzielenia im pomocy.
Jednodniowe operacje to również korzystna forma dla lekarzy, przede wszystkim ogranicza wypełnienie stosownej dokumentacji do minimum, ponadto pozwala na większą kontrolę procesu leczenia. Takie zastosowanie przekłada się na większą efektywność w praktyce. Procedura chirurgii jednego dnia jest uproszczona, a brak konieczności pozostawania na dłuższy okres w szpitalu, pozwala pomóc znacznie większej liczbie pacjentów w krótszym czasie.
Chirurgia jednego dnia wymaga odpowiednich narzędzi, sprzętu oraz wyposażenia medycznego. Duże znaczenie ma tutaj fotel zabiegowy, na którym pacjent przyjmuje pozycję siedzącą podczas zabiegu. Tego typu meble są specjalnie zaprojektowane i dostosowane do potrzeb i wymagań związanych z użytkowaniem w placówkach medycznych. Mowa tutaj nie tylko o koniecznych certyfikatach, ale także o szerokich możliwościach, w tym pełnej regulacji czy możliwości transportu pacjenta w razie zaistniałej konieczności.
Fotel zabiegowy FoZa Surgi
Fotele zabiegowe spełniają szereg wymogów pod względem wykonania, ale także użytkowania. Ich konstrukcja jest w pełni dostosowana zarówno do potrzeb personelu medycznego, jak i pacjentów. Komfortowe ułożenie podczas zabiegu jest niezwykle ważne. To samo dotyczy bezpieczeństwa. Właśnie dlatego tak ważny jest odpowiednio dobrany fotel zabiegowy.
Innym kluczowym wyposażeniem jest taboret lekarski, na którym lekarz siedzi podczas wykonywania zabiegów. To specjalny rodzaj stołka, umożliwiający swobodny ruch dookoła, co znacząco podnosi ergonomie pracy i zwiększa jej komfort. Lekarz ma nieograniczony dostęp do pacjenta podczas zabiegu.
Kolejnym ważnym elementem są stoliki medyczne, na których znajdują się potrzebne narzędzia bądź sprzęt. Dodatkowo znacząco usprawniają pracę lekarzy. Niezwykle ważne są również asystory medyczne, które pozwalają na sterylne przechowywanie narzędzi w niedalekiej odległości od pacjenta. Istotnym wyposażeniem są stoliki zabiegowe, które pozwalają pielęgniarkom bądź lekarzom na sprawniejsze wykonywanie swoich obowiązków.
W gabinetach, gdzie wykonuje się zabiegi w ramach chirurgii jednego dnia, równie ważne jest dodatkowe wyposażenie, takie jak parawany, które pozwolą wyznaczyć strefę zabiegu i zagwarantować intymność pacjentom, a także stojak na kroplówkę.
Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia cieszą się coraz większą popularnością. Rozwój medycyny pozwala na wdrożenie kolejnych rozwiązań, które pomagają pacjentom uporać się z ich problemami zdrowotnymi.
Zobacz pozostałe wpisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: