Godziny Otwarcia Firmy
Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00
Język: PL EN

Stanowiska do pobierania krwi, a zabieg iniekcji

Terminem iniekcji określa się zabieg polegający na wprowadzeniu różnego rodzaju substancji leczniczych podskórnie lub domięśniowo. Jest ona alternatywą dla podawania leków doustnie. Do tego, aby można było wykonać zastrzyk niezbędne jest odpowiednie stanowisko, w tym także komfortowy fotel. Dowiedz się nieco więcej na temat tego, jakie rodzaje iniekcji się wyróżnia oraz jak wybrać odpowiedni fotel przystosowany do przeprowadzenia tego zabiegu.

Rodzaje iniekcji

Iniekcje domięśniowe są wykonywane zdecydowanie najczęściej. W takim przypadku roztworu leku wprowadza się do mięśnia pośladkowego, ramiennego lub udowego. Są one słabo unerwione, a jednocześnie doskonale ukrwione, dzięki czemu substancja szybko rozchodzi się po całym organizmie. Zalety iniekcji domięśniowej to przede wszystkim:

  • zdecydowanie szybsze wchłanianie się leku,
  • ochrona błony śluzowej żołądka,
  • możliwość stosowania u pacjentów z problemami z układem trawiennym.

Poprzez iniekcję podskórną najczęściej podaje się leki przeciwzakrzepowe oraz insulinę. Substancje te wchłaniają się zdecydowanie wolniej niż w przypadku zastrzyków domięśniowych. Jeśli muszą być one podawane bardzo często to powinny być wykonywane w różnych miejscach, aby uniknąć powstawania blizn.

Iniekcja a pobieranie krwi – co trzeba wiedzieć o tym zabiegu?

Iniekcją nazywane jest również pobieranie krwi. Jest to zabieg niezbędny do tego, aby pobrać od pacjenta próbki przeznaczone do badania. Odbywa się on w gabinecie zabiegowym. Do tego, aby zapewnić pacjentowi komfort podczas iniekcji lub pobierania krwi niezbędne jest wyposażenie gabinetu w specjalny fotel.

Fotel do pobierania krwi musi posiadać regulację wysokości oraz nachylenia, gdyż jest to niezbędne do tego, aby można było ułożyć pacjenta w odpowiedniej pozycji. Najlepiej sprawdzają się modele z hydrauliczną regulacją, gdyż są łatwe w obsłudze. Możliwość rozłożenia fotela jest bardzo ważna, gdyż może przydać się, gdy pacjent poczuje się słabo i będzie musiał chwilę poleżeć w gabinecie, aby dojść do siebie. Regulacja wysokości wpływa również na komfort pracy pielęgniarek oraz lekarzy, który pobierają krew lub wykonują zastrzyki.

Jak wybrać fotel do pobierania krwi?

Dobry fotel do pobierania krwi powinien wyróżniać się odpowiednio zaprojektowaną konstrukcję. Najlepiej wybierać modele, które wyposażone są w specjalne podłokietniki umożliwiające prawidłowe ustabilizowanie ręki podczas pobierania krwi. Z racji tego, że z takiego fotela korzysta wiele osób, bardzo ważne jest to, aby materiał, z którego jest on wykonany był łatwy do czyszczenia.

Wybierając odpowiedni fotel do pobierania krwi warto zwrócić uwagę również na to, czy jest on wyposażony w półkę boczną, na której można odłożyć przyrządy, takie jak strzykawki czy igły. Znacznie ułatwia to pracę podczas wykonywania zabiegów. Odpowiednio przystosowane i wyposażone stanowisko do pobierania krwi stwarza wygodne warunki dla pacjentów, a także wpływa pozytywnie na komfort pracy personelu medycznego.

FoZa Basic Plus

W jaki sposób przebiega zabieg pobierania krwi?

Pobieranie krwi wykonywane jest w szpitalach, klinkach, przychodniach oraz laboratoriach medycznych. Pacjent podczas pobierania krwi znajduje się w pozycji siedzącej. Wykonuje się go przy użyciu jednorazowego sprzętu medycznego, co zapewnia pełne bezpieczeństwo pacjentom. Pielęgniarka przed wkłuciem igły dokładnie dezynfekuje miejsce, z którego pobierana będzie krew. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa wszystkie czynności wykonywane są w jednorazowych rękawiczkach, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

Pobieranie krwi jest zabiegiem bezbolesnym, a jedyny dyskomfort może być wywoływany przez przebijającą skórę igłę. Niekiedy stosuje się delikatne znieczulenie miejscowe, aby zwiększyć komfort pacjentów. Następnie pielęgniarka wykonująca zabieg pobiera do specjalnej fiolki niewielką ilość krwi, która następnie trafia do laboratorium i poddawana jest dokładnym badaniom.

Pacjenci po wykonanym zabiegu powinni odczekać około 10-15 minut w poczekalni, aby upewnić się, czy organizm zareagował prawidłowo i nie dojdzie np. do omdlenia. Pobieranie krwi to zabieg w pełni bezpieczny, ale u osób, które mają obawy przed igłami może wywołać niemały stres. Dlatego tak ważne jest to, aby w gabinecie zabiegowym zadbać o odpowiednie wyposażenie, co zdecydowanie podniesie komfort pacjentów.


Zobacz pozostałe wpisy

Jak dbać o sterylność foteli do pobierania krwi podczas pandemii?

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.

Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: