Podczas zakupu stołu do masażu istnieje bardzo szeroka gama czynników, nad którymi trzeba się zastanowić. Można zdecydować się na rozbudowany, wyposażony w akcesoria dodatkowe, profesjonalny stół do masażu lub zdecydować się na prostsze modele kozetek lekarskich, które również z powodzeniem spełnią swoją funkcję. A co należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności?
Dużo zależy od tego, czy stół będzie wykorzystywany jedynie na miejscu, w gabinecie, czy też w zakresie usług proponowany jest także dojazd do klienta. Jeśli wyjazdy będą częste, należy zwrócić uwagę na łatwość składania oraz rozkładania i regulacji stołu, a ważnymi akcesoriami dodatkowymi będą również pokrowiec i wózek transportowy. Jeśli zabiegi będą wykonywane tylko w gabinecie, warto postawić raczej na stół stacjonarny, który zapewni większą stabilność w czasie wykonywania zabiegu.
W zależności od tego, jaki rodzaj masażu będzie oferowany, należy zatroszczyć się o nieco inne czynniki. I tak w masażu relaksacyjnym najważniejszy będzie wysoki poziom komfortu pacjentów, a w przypadku masaży Shiatsu, najważniejsze będzie zapewnienie stabilności podłoża. Wobec tego, w pierwszym przypadku najlepszym wyjściem będzie miękki, piankowy stół z szerszym blatem i regulowanym podgłówkiem. Z kolei w drugim przypadku, konieczne będzie zaopatrzenia się w stół, który można łatwo przeobrazić w materac. Są to jedynie przykłady, rodzajów masaży jest bardzo wiele, a do większości sprawdzą się uniwersalne stoły, lub pełniące funkcje stołów, kozetki lekarskie.
Konieczna jest możliwość regulacji wysokości stołu tak, by zapewnić komfort osobie wykonującej zabieg, oraz ważna jest postura osoby poddającej się zabiegowi. Należy jednak pamiętać o tym, że im bardziej dany stół będzie komfortowy, tym stanie się większy, cięższy i mniej mobilny. Ciekawą ofertę przedstawia firma U.B.M. Katarzyna Kotasińska, która udostępnia unikalne, komfortowe modele stołów. Mogą być one zarówno stacjonarne, jak i w wersji na kołach. Świetnie sprawdzą się w przeprowadzaniu zabiegów z zakresu fizjoterapii, masaży suchych bądź aktywnych. Dla przykładu model Store Basic Plus posiada dodatkowy otwór na twarz, dzięki czemu stół świetnie nadaje się do przeprowadzania zabiegów rehabilitacyjnych.
Dobry stół to wytrzymały stół. Praktycznie wszystkie dostępne modele będą posiadały zabezpieczenie antykorozyjne pod postacią wykorzystania blachy kwasoodpornej oraz dodatkowego pokrycia jej lakierem proszkowanym. Zapewnia on dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV, środkami chemicznymi stosowanymi zarówno do zabiegów, jak i do pielęgnacji stołu, oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Cechy te posiadają modele oferowane na stronie internetowej meble-medyczne.pl. Zastosowana tapicerka wykonana została z materiału skóropodobnego, który również jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, oraz czyszczenie.
Stoły do masażu znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach. Są użyteczne w przychodnich, sanatoriach, gabinetach fizjoterapeutycznych i wielu innych jednostkach służby zdrowia. Przykładowy model SR-S wyposażony jest w koła, umożliwiające łatwe przemieszczanie stołu. Może on być wykorzystywany jako leżanka, posiada dodatkowy uchwyt na prześcieradło jednorazowe. Poziomowane wezgłowie to kolejny atut kozetki, dzięki któremu korzystanie z niej stanie się jeszcze bardziej dogodne. Odpowiedni stół zapewnia właściwe podparcie dla ciała, co jest dużą pomocą w procesie powrotu do zdrowia w czasie różnego rodzaju rehabilitacji oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. Liczne zalety stołów do masażu, wraz z ich objaśnieniem dobrze obrazują to, jak istotny jest ich właściwy dobór.
Zobacz pozostałe wpisy
Taborety medyczne spełniające wymagania sanitarne i użytkowe
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: