Medycyna jest dziedziną, która ma szczególne wymagania, jeśli chodzi o meble. Fotele zabiegowe są nieodzownym elementem wyposażenia gabinetu lekarskiego oraz zabiegowego. Muszą charakteryzować się wysoką jakością, a także dostosowaniem do różnorodnych potrzeb. Specjalistyczne umeblowanie musi w pełni spełniać swoją funkcję.
Pacjenci rzadko zwracają uwagę na fotele zabiegowe i ich konstrukcję, jednak są one bardzo szeroko wykorzystywane w placówkach medycznych. Ich zadaniem jest zapewnienie optymalnego komfortu podczas wykonywanych badań czy zabiegów zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego. Wytrzymałość i wygoda są obowiązkowymi elementami wyposażenia. Dzięki swojej wielofunkcyjności na co dzień służą: w małych gabinetach zabiegowych, klinikach i szpitalach. Umożliwiają nie tylko przeprowadzenie badań, ale również specjalistycznych zabiegów w wygodnej pozycji i sterylnych warunkach.
Fotele zabiegowe można podzielić na trzy typy: pierwszy podstawowy, uniwersalny, 2 lub 3 – częściowy, posiadający regulację wysokości i podłokietniki. Zazwyczaj wykorzystywany jest jako fotel zabiegowy do przeprowadzania dializ czy pobierania krwi, dlatego często znajduje się w punktach krwiodawstwa, czy gabinetach zabiegowych. Drugim typem są fotele wyglądem przypominające te biurowe. Mają szeroki zakres regulacji zarówno wysokości, jak i kąta nachylenia, co przyczynia się do prawidłowego ułożenia i ustabilizowania głowy. Wykorzystywane są zazwyczaj w gabinetach okulistycznych i laryngologicznych. Trzecim typem są fotele, które oprócz podstawowego wyposażenia, posiadają dodatkowe specjalistyczne funkcje np. podparcie dla ud, dzięki którym sprawdzają się w gabinetach ginekologicznych czy rehabilitacyjnych, ponadto fotele mogą być również wykorzystywane także w trakcie chemioterapii czy w gabinetach dentystycznych. Dodatkowym atutem niektórych modeli, jest możliwość transportowania pacjenta. Dzięki swej wielofunkcyjności meble zabiegowe spełniają oczekiwania wielu specjalistów i zależnie od modelu są stosowane przy wielu zabiegach.
Meble zabiegowe powinny posiadać uniwersalną konstrukcję, która pozwoli na poszerzenie ich funkcjonalności i przystosowanie do wykonywania zabiegów medycznych. Niezależnie od przeznaczenia, fotel powinien charakteryzować się przede wszystkim: stabilnością, trwałością, a także wytrzymałością, tak aby był odporny na przeciążenia. Istotną cechą jest również łatwość w utrzymaniu czystości. Z tego względu tapicerka nie tylko musi być trwała, ale również dostosowana do częstej dezynfekcji, która powinna być wykonywana szybko i bezpiecznie bez obaw o uszkodzenie.
Fotele zabiegowe spełniają wiele funkcji nie tylko w gabinetach lekarskich, zabiegowych czy laboratoryjnych. Rodzaj ich wykonania jest bardzo ważny.
Ważnym wyposażeniem foteli jest możliwość regulacji: siedziska, kąta nachylenia oraz wysokości. Dodatkowym atutem są praktyczne podłokietniki, ułatwiające przeprowadzenie zabiegów medycznych. Większość modeli posiada również: kółka z blokadą, dzięki którym fotel można w dowolnej chwili przestawić, a także blaty na narzędzia zabiegowe czy stojaki na kroplówkę. Ważna jest również metalowa konstrukcja, która powinna być wykonana z nierdzewnej stali, odpornej na uszkodzenia i środki dezynfekujące.
Dobrej jakości fotele można znaleźć na stroni. Producent zapewnia szeroki wybór tego typu mebli. Charakteryzują się one wysoką jakością i starannością w wykonaniu. Fotele są zróżnicowane pod względem zastosowania. Zaczynając od tych, które posiadają podstawowe funkcje, aż do pełnego automatyzowania i sterowania za pomocą przycisków czy pilota. Wszystkie modele cechują się pełnym zintegrowaniem poszczególnych segmentów, czyli możliwością regulacji siedziska. Ta funkcja jest niezbędna, ponieważ dzięki niej pacjent może być ustawiony w pozycji siedzącej, półsiedzącej albo leżącej. Ważnym elementem wykonania jest wzmocniona tapicerka, która jest łatwa w utrzymaniu czystości i odporna na uszkodzenia. Dodatkowym jej atutem jest brak widocznych szwów, dzięki czemu nie gromadzą się bakterię, a także ułatwia to sterylizację bez otarć czy skaleczeń. Stalowa konstrukcja jest zabezpieczona specjalnym lakierem i została zaprojektowana z zamysłem wysokiej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, co przyczyni się do długotrwałego użytkowania fotela. Co więcej, każdy model posiada kilka wariantów kolorystycznych.
Fotele zabiegowe znacząco ułatwiają sprawne przeprowadzenie zabiegów medycznych. Wykonane w najwyższej jakości są gwarancją bezpieczeństwa oraz komfortu, zarówno dla pacjenta, jak i personelu. Ich typ jest dobierany indywidualnie, zależnie od zastosowania.
Zobacz pozostałe wpisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: