Każdy gabinet medyczny powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. Jednym z kluczowych elementów jest fotel zabiegowy, który spełnia niezwykle ważne zadanie podczas wykonywania zabiegów. Musi on posiadać określone funkcje, aby w pełni ułatwić pracę personelowi medycznemu oraz komfort i wygodę pacjentowi.
Fotele zabiegowe wykorzystywane są w gabinetach lekarskich, laboratoriach medycznych, domach opieki czy w szpitalach. Spełniają ważne funkcje, dzięki którym zarówno personel, jak i pacjenci mają ułatwione zadanie. Dodatkowo umożliwiają przeprowadzanie zabiegów w sterylnych warunkach oraz wygodnej pozycji. Spośród foteli wielofunkcyjnych można wyróżnić:
Niezależnie od rodzaju, fotel zabiegowy musi spełniać szereg zadań, w zależności od ich przeznaczenia. Inne meble będą wybierane do chemioterapii, a inne do badań laryngologicznych czy pobierania krwi. Stąd też miejsce, w którym będą użytkowane, warunkuje ich konkretny rodzaj.
Fotele wielofunkcyjne muszą spełniać szereg kluczowych funkcji. Podstawową jest niezawodność, którą gwarantują wysokiej jakości materiały oraz technologie użyte do ich produkcji. Ważna jest solidna, wykonana z kształtowników i rur ze stali węglowej pokrytej lakierem proszkowym konstrukcja, która zapewni stabilność fotela oraz wytrzymałość podczas pracy. To również komfort i bezpieczeństwo. Dodatkowo konstrukcja musi być odporna na działanie środków czyszczących i uszkodzenia mechaniczne. Z kolei tapicerka musi być wytrzymała i przystosowana do częstej dezynfekcji, ponadto łatwa w czyszczeniu. Dodatkowo powinna posiadać bezszwową tapicerkę, która będzie odporna na zabrudzenia. Możliwość regulacji to kolejna ważna kwestia. Fotel powinien posiadać możliwość odpowiedniego dostosowania do każdego pacjenta. Mowa tutaj o regulacji wysokości, oparcia, nóg, zagłówka czy podłokietników, także pozycję Anty-Trendelenburga oraz Trendelenburga.
Fotel w gabinecie laryngologicznym jest kluczowym wyposażeniem. To właśnie dzięki niemu możliwe jest komfortowe ułożenie pacjenta w pozycji siedzącej lub leżącej. Takie rozwiązanie wpływa także na wygodę pracy lekarza. Przy standardowym leczeniu laryngolog wykonuję swoją pracę w pozycji siedzącej, podczas gdy pacjent leży na fotelu. Z kolei zabiegi adenotomii czy tonsillektomii wymagają od laryngologów pozycji stojącej, a pacjent pozostaje w pozycji leżącej, w której specjalny, przystosowany zagłówek podtrzymuje głowę pacjenta przy wykonywanym zabiegu usunięcia lub przycięcia migdałów, ponieważ motoryka tej pracy wymaga bardziej precyzyjnych czynności. Kluczową kwestią jest także prawidłowe ułożenie fotela pod konkretnego pacjenta, które umożliwia wygodną pracę lekarzowi, jak i asyście.
Fotel zabiegowy powinien spełniać szereg kluczowych funkcji. Decydując się na zakup, warto postawić na model wykonany z wysokiej jakości materiałów. Mowa tutaj zarówno o konstrukcji, jak i tapicerce. Meble medyczne muszą być odporne na częste mycie oraz działanie środków dezynfekujących. Fotel powinien posiadać możliwość pełnej regulacji tak, aby zapewniał wygodę podczas zabiegów zarówno lekarzowi, jak i pacjentom. Ważne jest również, aby konstrukcja była odporna na obciążenia. Co więcej, fotel powinien posiadać łatwy system mocowania dodatkowych instrumentów.
Fotel zabiegowy wielofunkcyjny to niewątpliwie jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego gabinetu medycznego. To właśnie dzięki niemu możliwa jest wygodna i komfortowa praca.
Zobacz pozostałe wpisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: