Codzienna praca w pozycji siedzącej powoduje ból i dyskomfort, zwłaszcza w okolicach pleców czy kończyn dolnych. Niezwykle ważna jest zatem prawidłowa postawa, której przyjęcie umożliwia odpowiednio dobrany fotel. Dotyczy to również placówek medycznych, w których lekarze często spędzają kilka bądź kilkanaście godzin w pozycji siedzącej.
Lekarze przyjmujący pacjentów w swoich gabinetach większość czasu spędzają w pozycji siedzącej. Nie każdy zwraca uwagę, aby postawa była prawidłowa. Niewłaściwa pozycja ciała wpływa na przeciążenie całego kręgosłupa, co przekłada się na ból zwłaszcza w odcinku krzyżowym. Dodatkowo często odczuwanym symptomem jest również ból całych pleców bądź ich górnej części, czyli ramion. Kilku, a nawet kilkunastogodzinne przyjmowanie postawy siedzącej nie jest naturalne ani prawidłowe, stąd też po pewnym czasie zawsze pojawiają się dolegliwości bólowe. Długotrwałe siedzenie naraża ciało na szereg negatywnych skutków, które z czasem przekładają się na zdrowie oraz codzienne funkcjonowanie.
Praca w pozycji siedzącej może wpłynąć na wygląd zewnętrzny, mowa tutaj o tzw. garbie czy skrzywieniu bocznym kręgosłupa. Dodatkowo pojawia się nadmierne napięcie mięśni, które skutkuje dolegliwościami bólowymi bądź uczuciem drętwienia. Długotrwały ucisk na brzuch nie sprzyja również prawidłowej pracy jelit.
Osoby, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, uskarżają się również na częste bóle głowy czy uczucie ciężkości nóg. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest zarówno sama postawa siedząca, jak i odpowiednie wyposażenie. Fotel lekarski musi być wygodny i w pełni dostosowany do kilku czy kilkunastogodzinnego użytkowania.
Lekarze często spędzają wiele godzin w swoich gabinetach. Ważne jest zatem, aby fotel czy krzesło było wygodne i w pełni funkcjonalne. Co ważne, wyposażenie dedykowane placówkom medycznym musi spełniać określone normy i restrykcje. Stąd też decydując się na zakup odpowiedniego fotela, należy zwrócić uwagę na jego wykonanie.
Konstrukcja musi być chromowana, co znacząco zwiększa odporność na zużycie, korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Siedzisko oraz oparcie powinno być tapicerowane, najlepiej tkaniną powlekaną zmywalną, dzięki czemu w szybki i prosty sposób będzie można wyczyścić i zdezynfekować fotel lekarski. Zastosowanie kółek jest wręcz obowiązkowe, ponieważ zwiększa to mobilność, dzięki czemu praca lekarzy jest znacznie usprawniona.
Kwestia podłokietników jest indywidualnym upodobaniem. Część osób bardzo je sobie ceni, z kolei inni wolą ich unikać. Jednak należy pamiętać, by podłokietniki również były chromowane.
Niezwykle ważna jest również możliwość regulacji, dzięki czemu każdy lekarz będzie mógł w odpowiedni sposób ustawić krzesło do swojego wzrostu. Pozwoli to na przyjęcie prawidłowej postawy podczas pracy.
Lekarze bardzo cenią sobie ergonomie pracy, stąd też kluczowe jest, aby fotel spełniał ich oczekiwania. Swobodne poruszanie się czy obracanie umożliwia dokładniejsze przeprowadzenie badania lub łatwiejsze sięgnięcie po niezbędne narzędzia. Lekarze chętnie wybierają również taborety medyczne, które są niezastąpione przy wielu procedurach medycznych. Ich budowa jest tak skonstruowana, aby do minimum ograniczyć dolegliwości związane z długotrwałym przyjmowaniem pozycji siedzącej, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego komfortu i ergonomii pracy.
Decydując się na zakup odpowiedniego krzesła do gabinetu lekarskiego, warto zwrócić uwagę na fotel lekarski KL Comfort. Został skonstruowany tak, aby maksymalnie usprawnić pracę. Konstrukcja jest chromowana, a siedzisko i oparcie są tapicerowane tkaniną powlekaną zmywalną. Wyposażony został w podłokietniki oraz kółka jezdne.
Doskonale sprawdzi się w wielu miejscach w placówkach medycznych. Innym przykładem jest fotel lekarski KL-1. Ten model również został stworzony z myślą o użytkowaniu w służbie zdrowia. Jest niezwykle funkcjonalny i wygodny, ponadto możliwość regulacji pozwala przyjąć prawidłową postawę podczas siedzenia. Dla osób, które wolą modele bez podłokietników, godny polecenia jest fotel lekarski KL-1 chrom.
Odpowiednia budowa oraz zakres regulacji fotela pozwalają na prawidłowe dostosowanie go do danej sylwetki i wzrostu lekarza. Wpływa to na ograniczenie dyskomfortu oraz uciążliwości związanych z wielogodzinną pracą w pozycji siedzącej. Stąd też kluczowy jest prawidłowy dobór fotela lekarskiego.
Zobacz pozostałe wpisy
Pierwszy fotel do pobierania krwi w Twoim gabinecie - poradnik
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ta strona i prezentowane na niej treści są przeznaczone wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi.
Klikając przycisk "Wchodzę" potwierdzasz, że jesteś związany zawodowo z profesjonalną opieką medyczną: